Wymiana stawu biodrowego/Alloplastyka stawu biodrowego

 

Stosujemy implanty stawu biodrowego najnowszej generacji  tylko renomowanych firm światowych.  Zabieg operacyjny wykonywany jest z małego dostępu operacyjnego co minimalizuje traumatyzowanie  tkanek.  Gwarantuje to szybki powrót  pacjenta do pełnej sprawności  a bliznę pooperacyjną można łatwo ukryć pod bielizną.

 

Protezoplastyka stawu biodrowego jest metodą leczenia zmian zwyrodnieniowych, oraz niektórych złamań szyjki kości udowej. Zabieg polega na zastąpieniu uszkodzonych przez proces chorobowy powierzchni stawowych przez elementy sztuczne (endoprotezę).  Głowa kości udowej  jest wymieniona na głowę wykonaną z metalu lub porcelany osadzonej na trzpieniu umocowanym w kości udowej. Natomiast panewka stawu biodrowego jest zastąpiona przez sztuczną panewkę umocowaną w miednicy. Elementy dopasowane do siebie pozwalają  na niebolesny ruch i możliwość przenoszenia ciężaru ciała oraz sprawne chodzenie.

 

Zabieg protezoplastyki stawu biodrowego jest jednym z podstawowych zabiegów w Oddziałach Ortopedycznych, gdyż zmiany zwyrodnieniowe  są powszechne.  Chirurdzy mają do wyboru wiele modeli protez, które różnią się od siebie kształtem i materiałem, z którego są wykonane. Wybierają  sposób w jaki będzie mocowana proteza w kości. Większość protez mocowana jest bezcementowo to znaczy,  że proteza jest połączona z kością dzięki odpowiedniemu dopasowaniu.  W przypadku, kiedy gęstości  kości u pacjenta jest nieodpowiednia, do mocowania protezy wykorzystuje się cement kostny. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku pacjentów z osteoporozą.   U osób młodszych wykorzystujemy  protezy jedynie bezcementowe,  natomiast  w podeszłym  wieku   lepsza   może  być proteza cementowa. O tym zdecyduje chirurg, który powinien posiadać odpowiednie doświadczenie.  To wszystko ma miejsce jeszcze przed zabiegiem i nazywa się to planowaniem zabiegu. Przed zabiegiem określa się również rozmiary protez na podstawie badania RTG.

 

Zabieg protezoplastyki  biodra należy do zabiegów dużych, chociaż w ostatnich latach stosuje się  techniki operacyjne   małoinwazyjne, które zmniejszają utratę krwi, pozwalają na szybsze gojenie tkanek. Pacjent  do zabiegu jest przygotowywany przez anestezjologa, który  wykonuje znieczulenie. Najczęściej stosowane jest znieczulenie częściowe, które dotyczy tylko miednicy i kończyn dolnych i gwarantuje bezbolesny zabieg.  Podczas zabiegu, chirurg musi zachować zasady i orientację osadzenia elementów protezy. To ma znaczenie dla  ruchomości stawu biodrowego po zabiegu i  wyrównania skrócenia długości kończyny ( w procesie zwyrodnieniowym często dochodzi do skracania się  długości kończyny).  W trakcie zabiegu utrata krwi jest uzupełniana preparatami krwi. Po zabiegu pacjent  jest nadzorowany przez anestezjologa.  Wczesna rehabilitacja zapobiega powikłaniom zakrzepowym ,  i  pozwala na szybszy powrót do samodzielności. Konieczne jest stosowanie kul do chodzenia. Czas chodzenia o kulach jest uzależniony od wielu czynników, i taką informację pacjent uzyskuje od lekarza prowadzącego.  Po zabiegu stosowane są leki przeciwzakrzepowe , które pacjent przyjmuje  około 6 tygodni.

 

 Jeżeli spełnione są wszystkie warunki i na każdym etapie proces leczenia będzie prowadzony z należytą dbałością  pacjent powraca do sprawności. Ponownie podejmuje czynności, których z powodu zmian zwyrodnieniowych nie mógł wykonywać. Komfort życia jest nieporównywalny do czasu sprzed zabiegu.


Kliniki:


University Clinical Centre (Invasive Medicine Centre) in Gdansk

Smoluchowskiego 17, 80-214 Gdansk

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (Centrum Medycyny Inwazyjnej) jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie posiadający 311 łóżek na 12 oddziałach zabiegowych. Sercem nowego szpitala jest blok oper... więcej »

Nasze centra medyczne


Nasze centra medyczne
Więcej
Copyrights © 2009-2016 TreatmentInPoland.com
Projekt: Dioma.pl